Ιδανικός Επίλογος Με Ιστορική Νίκη Κόντρα Στην ΑΕΚ!

• Κατηγορία: ΤΟΠΙΚΑ
  • Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 28 Απριλίου 2024 11:12

Με μία ακόμη νίκη τη 10η φετινή και την 3η στους πέντε αγώνες των πλέι-άουτ της Stoiximan Basket League, ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου υπέταξε και την ΑΕΚ με 81-79 στο Κ.Γ. «Γιάννης Μπουρούσης», το οποίο παρέμεινε «αλώβητο» στο μίνι αυτό πρωτάθλημα για να τερματίσει στη 10η θέση, σε τριπλή ισοβαθμία με το Μαρούσι και το Λαύριο.

Οι «κυανόλευκοι» σε άλλο ένα ματς, το 27ο για φέτος έδειξαν το σοβαρό τους αγωνιστικό πρόσωπο και θέλησαν να ανταποδώσουν στο φίλαθλο κόσμο όλη αυτή τη στήριξη που έλαβαν κατά τη διάρκεια της σεζόν για να φτάσουν στο ρεκόρ των 10 νικών – 17 ηττών στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο 30λεπτο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 60-60, ο Α.Σ. έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τέταρτη περίοδο και έκλεισε τη σεζόν με μία μεγάλη νίκη.

Μετά το 66-66 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 35΄, οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση και με ένα πολύτιμο σερί 7-0 ξέφυγαν με 73-66. Ο Νετζήπογλου βρήκε στόχο από τα 6,75 μ. για να μαζέψει τη διαφορά για την ΑΕΚ (73-69), αλλά ο Α.Σ.Κ. είχε τις απαντήσεις για το +8 (80-72) στα 40″ πριν τη λήξη.

Νέο τρίποντο του Νετζήπογλου διαμόρφωσε το 80-75, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 81-76, έπειτα από τεχνική ποινή του Μακ. Ένα λάθος του Γιάνκοβιτς έδωσε τη δυνατότητα στον ΜακΡέι να βγει στον αιφνιδιασμό και με γκολ-φάουλ να μειώσει ακόμη περισσότερο (81-79). Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα ο Μακ υπέπεσε σε λάθος, οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν, αλλά ο ΜακΡέι αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 4, Μενέγκα 8, Αβδάλας 11, Ρ. ΜακΚάλουμ 22 (3), Μακ 14, Καπετάκης, Δίπλαρος 6 (1), Χρηστίδης 5, Τσούκας, Σάιμπερτ 5, Γιάνκοβιτς 6.

ΑΕΚ betsson (Ηλίας Ζούρος): Λ. Χολ 7 (1), Ραντλ 12 (2), Χατζηδάκης 18, Κουζμίνσκας 2, ΜακΡέι 20 (1), Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 11 (3), Κουζέλογλου 7, Νικολάου.